Blog
Strah od javnog nastupa ima 73% populacije prema istraživanju Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje USA. Navedeni procenat nas dovodi do zaključka da veoma velika stopa svetske populacije ima problema sa ovom vrstom anksioznosti i nelagode kada treba da stane pred manji ili veći auditorijum i iznese svoje stavove i znanje. Sigurno strah od javnog nastupa možemo svrstati u „top 5“ strahova ljudske populacije. Javni nastup i veštine prezentovanja su tehnike koje se uče i ovladavanjem ovih tehnika moguće je mninmizirati strah i anksioznost koja se javlja kada stanemo pred publiku.
3 P: Prezentacija, Publika, Prezenter
3P predstavlja osnovne elemente svakog javnog nastupa i prezentacije kojima je potrebno posvetiti se prilikom pripreme javnog nastupa. Većina će najviše vremena utrošiti na pripremu prezentacije u želji da ona bude što bolja i interesantnija. Manji deo vremena će fokusirati na ciljnu grupu kojoj se obraća, dok će najmanji deo vremena posvetiti sebi kao prezenteru. Preraspodela bi trebala da bude potpuno obrnuta za uspeh prezentacije. Najviše vremena treba da posvetimo sebi dok ostatak fokusiramo na publiku i potom prezentaciju. Prisetite se koliko puta ste sreli sjajne govornike koji nisu uopšte imali prezentaciju, eventualno su koristili nešto od prezentacijskih pomagala poput flip čart table i markera. Tajna uspešnih prezentera se krije što najviše vremena posvete pripremi sebe kao prezentera.
Kako pripremiti sebe kao prezentera za javni nastup?
Postoji niz vežbi i alata kojima se radi na pripremi prezentera i najveći deo treninga veštine prezentacije je posvećen radu na ovim vežbama. Vežbe kojima je potrebno se posvetiti možemo podeliti u dve velike grupe. Prva grupa su mentalne vežbe kojima je potrebno eliminisati svaki oblih straha i nelagodnosti tokom prezentovanja. Druga grupa vežbi su one retoričkog karaktera koje će prezenteru pomoći da se snađe u iznenadnim situacijama. Nekeod vežbi koje možete samostalno uraditi su:
- Vežbe disanja – rad na vežbama disanja pomaže smanjenju niova anksioznosti i uči vas da ritmično bez prevelikog ubrzanja održite prezentaciju kako bi poruke bile dovoljno razume.
- Vežbe opuštanja i meditacije – nadovezuju se na vežbe disanja i pomažu da se opustite neposredno pred samu prezentaciju kako biste bili što opušteniji.
- Tehnike otvaranja prezentacije – ovladajte nekim od najpopularnijih tehnika otvaranja prezentacije i pridobijanja publike, zasigurno jedna od najstarijih koja gotovo uvek donosi rezultate je postavljanje pitanja.
- Koncept prezentacije – sastavite smernice i osnovne teme koje ćete predstaviti tokom prezentacije. Izbegnite pisanje govora i samog teksta prezentacije.
- Vežbajte! – provežbajte svoju prezentaciju koliko god vam je potrebno gledajući sebe u ogledalo ili snimajući sebe, može i samo audio format.
Priprema je pola posla imajte na umu prilikom pripreme vaše prezentacije s tim da je potrebno pametno rasporediti prioritete pripreme.